Tehla alebo pórobetón? Porovnanie vlastností a cien 2026
Tehla alebo pórobetón: obe murivá splnia normu bez zateplenia pri hrúbke 44 – 50 cm za 110 – 136 €/m² s DPH. Tehla je pevnejšia, pórobetón má menej kusov.

Kľúčové body
- Bez zateplenia splnia normu tepelnoizolačné tehly hrúbky 44 cm aj pórobetón hrúbky 50 cm. Murivo hrúbky 30 cm treba zatepliť.
- Jednovrstvová stena stojí podľa cenníkov 2026 od 110,39 €/m² (Porfix P2-400) po 135,90 €/m² (Ytong Lambda YQ 500) s DPH vrátane lepidla alebo malty, tehly hrúbky 44 cm 121 – 127 €/m².
- Tehla je pevnejšia: tvárnica má 8 – 10 N/mm², tepelnoizolačný pórobetón okolo 2 N/mm². Či murivo unesie váš dom, určí statik.
- Pórobetón má 8 kusov na m², tehla 16. Kus pórobetónu hrúbky 50 cm však váži 35,6 kg, tehla hrúbky 44 cm 17,4 kg.
Čo je lepšie: tehla, alebo pórobetón?
Univerzálne lepšie murivo neexistuje. Tehla má vyššiu pevnosť, preto sa hodí, keď statik potrebuje väčšiu únosnosť. Pórobetón sa muruje z väčších tvárnic a najnižšiu U-hodnotu steny bez zateplenia z porovnávaných murív má pórobetón Ytong Lambda YQ 500.
Pri stene hrúbky 44 – 50 cm bez zateplenia sú obe murivá cenovo blízko. Rozhoduje statika domu, to, či chcete zatepľovať, a cena celej steny, nie cena za kus.

Všetko podľa výrobcov. Ceny a vlastnosti sme overili v cenníkoch a technických listoch k 28. 10. 2026. Odkaz na každý nájdete v Zdrojoch na konci článku.
Ako sa líšia vlastnosti tehly a pórobetónu?
Najviac pevnosťou, hmotnosťou kusu a počtom kusov na m². Tepelnú izoláciu porovnávajte cez U celej steny (súčiniteľ prechodu tepla): udáva, koľko tepla prejde m² steny, a čím je nižšie, tým stena lepšie izoluje.
| Murivo (hrúbka) | U steny bez zateplenia | Pevnosť tvárnice | Kus a ks/m² |
|---|---|---|---|
| Porotherm 44 EKO+ Profi (44 cm) | 0,19 – 0,20 | 8 N/mm² | 17,4 kg; 16 ks/m² |
| HELUZ FAMILY 44 brúsená (44 cm) | 0,17 s tepelnoizolačnou omietkou | 10 N/mm² | paleta 72 ks ≈ 1 290 kg; 16 ks/m² |
| Ytong Lambda YQ 500 (50 cm) | 0,150 | ≥ 2,2 N/mm² | paleta 18 ks ≈ 540 kg; 8 ks/m² |
| Porfix P2-400 (50 cm) | R 5,88 v suchom stave | 2 N/mm² | 35,6 kg; 8 ks/m² |
| Porotherm 30 Profi P15 (30 cm) | treba zatepliť | 15 N/mm² | 14,6 kg; 16 ks/m² |
| Ytong Klasik 300 (30 cm) | treba zatepliť (R 2,59) | ≥ 3,0 N/mm² | paleta 30 ks ≈ 946 kg; 6,7 ks/m² |

Koľko stojí m² steny z tehly a pórobetónu?
Jednovrstvová stena bez zateplenia stojí podľa cenníkov 2026 110 až 136 €/m² s DPH vrátane lepidla alebo malty. Najlacnejšia je z pórobetónu Porfix, najdrahšia z Ytong Lambda YQ 500, tehly sú medzi nimi. Murivo hrúbky 30 cm stojí 76 až 83 €/m², k cene však treba pripočítať zateplenie.
| Murivo (hrúbka) | Tvárnice + malta alebo lepidlo | Cena m² steny |
|---|---|---|
| Porfix P2-400 (50 cm) | 105,19 € + 5,20 € | 110,39 € |
| Porotherm 44 EKO+ Profi (44 cm) | 119,65 € + 1,45 € | 121,10 € |
| HELUZ FAMILY 44 brúsená (44 cm) | 126,69 €, malta v cene | 126,69 € |
| Ytong Lambda YQ 500 (50 cm) | 132,46 € + 3,44 € | 135,90 € |
| Porotherm 30 Profi P15 (30 cm) | 75,37 € + 0,98 € | 76,35 € + zateplenie |
| Ytong Klasik 300 (30 cm) | 80,90 € + 2,06 € | 82,96 € + zateplenie |

Ako počítame: cena tvárnic na m² s DPH plus malta alebo lepidlo podľa spotreby, ktorú uvádza výrobca. Zľavy, doprava, omietky, zateplenie ani práca v cene nie sú.
Treba stenu z tehly alebo pórobetónu zatepliť?
Pri murive hrúbky 44 – 50 cm spravidla nie, pri murive hrúbky 30 cm áno. Norma STN 73 0540-2+Z1+Z2 požaduje pre obvodovú stenu novej budovy U najviac 0,22 W/(m²·K) a odporúča 0,15 W/(m²·K).
Požiadavku podľa výrobcov spĺňajú Porotherm 44 EKO+ Profi, HELUZ FAMILY 44 brúsená aj Ytong Lambda YQ 500, ktorý dosahuje aj odporúčanú hodnotu. Porfix uvádza, že z tvárnic P2-400 možno postaviť dom bez dodatočného zateplenia a hrúbka 50 cm spĺňa podmienky aj pre budovy s takmer nulovou spotrebou energie. Či stena stačí pre celý dom, overí projektové energetické hodnotenie v projekte stavby.

Pozor na „500“ v názve. Pri Ytong Lambda YQ 500 je to hrúbka 500 mm, pri Porfixe P3-500 objemová hmotnosť 500 kg/m³. Tvárnica P3-500 hrúbky 30 cm má R len 2,50 a zateplenie potrebuje.
Ktoré murivo unesie viac?
Tehla. Tepelnoizolačné tehly hrúbky 44 cm majú pevnosť v tlaku 8 až 10 N/mm², tepelnoizolačný pórobetón okolo 2 N/mm². Statik počíta s pevnosťou celého muriva vrátane malty: 2,36 MPa pri Porotherme 44 EKO+ Profi, 1,5 MPa pri Porfixe P2-400.
Rozdiel hrá rolu pri poschodí, väčších rozpätiach stropov a veľkých otvoroch. Pevnejšie tvárnice majú aj výrobcovia pórobetónu, napríklad Ytong Statik s pevnosťou aspoň 5,0 N/mm², izolujú však horšie.

Čo sa muruje rýchlejšie svojpomocne?
Pórobetón má menej kusov: tvárnice Ytong Lambda YQ a Porfix 8 ks/m², Ytong Klasik 6,7 ks/m², kým tehly s plochou približne 25 × 25 cm potrebujú 16 ks/m². Kus Porfixu hrúbky 50 cm však váži 35,6 kg, tehla Porotherm 44 EKO+ Profi 17,4 kg.
Obe murivá sa murujú na tenkú škáru: brúsené tehly Porotherm Profi približne 1 mm, lepiaca malta Ytong 1 – 3 mm. Wienerberger uvádza pri Porotherme 44 EKO+ Profi pracnosť 0,98 normohodiny na m² s maltou a 0,65 s murovacou penou. Pórobetón sa ľahko reže pílou, ktorú Xella aj Porfix požičiavajú.

Pomoc so založením: Wienerberger založí prvý rad tehál za 300 € s DPH, Xella zakladá rohy muriva zadarmo pri objednaní 14 dní vopred a Porfix stavbu pri odbere aspoň 31,5 m³.

Kedy sa oplatí tehla a kedy pórobetón?
Tehla, keď rozhoduje pevnosť muriva. Pórobetón, keď chcete čo najnižšie U bez zateplenia alebo najlacnejšiu jednovrstvovú stenu.
Tehla sa oplatí, keď
- statik potrebuje vyššiu pevnosť muriva, napríklad pre poschodie, väčšie rozpätia stropov alebo veľké okná,
- chcete murovať na penu s nižšou pracnosťou,
- chcete maltu v cene tehál, ako ju dodáva HELUZ.
Pórobetón sa oplatí, keď
- chcete najnižšie U bez zateplenia (Ytong Lambda YQ 500),
- hľadáte najlacnejšiu jednovrstvovú stenu (Porfix P2-400 hrúbky 50 cm),
- oceníte menej kusov na m² a jednoduché rezanie a statik potvrdí, že pevnosť pórobetónu pre váš dom stačí.

Paleta váži 540 až 1 290 kg. Koľko paliet odvezie kamión a čo stojí vykládka, píšeme v článku Doprava stavebného materiálu 2026.
Ako vybrať murivo na rodinný dom?
- Statik určí potrebnú pevnosť muriva nosných stien.
- S projektantom rozhodnite, či chcete jednovrstvovú stenu hrúbky 44 – 50 cm, alebo murivo hrúbky 30 cm so zateplením.
- Porovnajte cenu celej steny vrátane malty, zateplenia, omietok, prekladov a dopravy, nie cenu za kus.
- Overte dostupnosť: Ytong Lambda YQ 500 je na objednávku a niektoré tehly Porotherm sa predávajú len do vypredania zásob. Ceny výrobcov porovnáte napríklad na matteramarket.sk.

Staviate z tehly, či z pórobetónu? Napíšte do komentárov alebo do diskusie, prečo ste si vybrali práve to murivo – pomôžete ďalším samostaviteľom.
Časté otázky
Je tehla zdravšia ako pórobetón?
Z technických údajov výrobcov to nevyplýva. Obe murivá sú minerálne a nehorľavé: Porotherm 44 EKO+ Profi aj Porfix P2-400 majú triedu reakcie na oheň A1. Obe prepúšťajú vodnú paru – Wienerberger uvádza pre tehly faktor difúzneho odporu µ 5/10 a Xella označuje stenu z Ytong Lambda YQ za difúzne otvorenú.
Ktoré murivo lepšie tlmí hluk?
Pri obvodovej stene sú tehla aj pórobetón podobné. Wienerberger uvádza pre Porotherm 44 EKO+ Profi váženú nepriezvučnosť Rw 48 dB (výpočet), Porfix pre tvárnice P2-400 hrúbky 37,5 a 50 cm 49 a 51 dB. Na steny medzi spálňami alebo bytmi majú výrobcovia akustické tvárnice, napríklad Porotherm AKU.
Aký je rozdiel medzi brúsenou a nebrúsenou tehlou?
Brúsená tehla má presne zarovnané ložné plochy, preto sa muruje na tenkovrstvovú maltu so škárou približne 1 mm alebo na penu. Nebrúsená sa muruje na klasickú maltu: pri Porotherme 30 je spotreba malty 24 l/m² oproti 2,1 l/m² pri Porotherme 30 Profi a pracnosť 0,92 oproti 0,71 normohodiny na m². Brúsené tehly však potrebujú presne vyrovnaný prvý rad.
Zdroje
- Wienerberger – Cenník produktov a služieb Porotherm, platný od 1. 7. 2026 · overené
- Wienerberger – Technický list Porotherm 44 EKO+ Profi · overené
- HELUZ – Cenník od 1. 4. 2026 · overené
- Xella Slovensko – Cenník Ytong platný od 1. 4. 2026 (vydanie 10/2026) · overené
- PORFIX – Cenník platný od 1. 9. 2026 · overené
- PORFIX – Tvárnice P2-400 (technické údaje) · overené
- PORFIX – Lepidlo PORFIX (spotreba) · overené
- ÚNMS SR – STN 73 0540-2+Z1+Z2:2019, náhľad normy · overené
- Xella Dialog – Ako navrhovať budovy po roku 2020 (tabuľky požiadaviek STN 73 0540-2+Z1+Z2:2019) · overené
Sledujte reálne stavby samostaviteľov na Instagrame
Stavby, materiály a tipy od výrobcov v krátkych postoch. Bez spamu.
Otvoriť InstagramZdroj: Cenníky Wienerberger (1. 7. 2026), HELUZ (1. 4. 2026), Xella (1. 4. 2026), Porfix (1. 9. 2026), technické listy a STN 73 0540-2 · overené 28. 10. 2026 · Publikované · Aktualizované
Zdieľať


Diskusia 0
Všetky diskusie →Zatiaľ žiadne komentáre.
Buď prvý. Stačí prezývka, registrácia netreba.